Komentar razmer na evropskem plinskem trgu prvi polovici leta 2025, za Večer:
Strateški svetovalec in poznavalec dogajanja na energetskih trgih Denis Mancevič meni, da občutnejšega dodatnega znižanja cen zemeljskega plina sicer kratkoročno ni pričakovati: “Zato, ker so še vedno konstantno prisotne nestabilnosti v nekaterih ključnih regijah, iz katerih dobavljamo plin. V tem trenutku je Evropa nekako premostila šok ob prekinitvi dobav preko Ukrajine, ob tem, da smo že tretjo zimo zapored, torej praktično od začetka ruske agresije na Ukrajino, priča relativno visokim temperaturam, kar znižuje porabo in posledično vpliva tudi na potrebe evropskega trga. Iz tega naslova cene ostajajo na dovolj znosni in prilagodljivi ravni.” Pri tem Mancevič opozarja, da so se medtem pokazali tudi učinki deindustrializacije v Evropi: “Ta z vidika zmanjšanja porabe zemeljskega plina morda deluje pozitivno, saj blaži cenovne pritiske, ampak bi nas morala sicer skrbeti, saj kaže na upad industrijske proizvodnje.”
Bo Trumpov pritisk vplival na ceno plina?
Nadaljnji razvoj dogodkov je težko predvideti, pravi Mancevič. Kot je znano, si ameriški predsednik Donald Trump prizadeva, da bi države članice Evropske unije kupile več ameriškega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG). “Če bo na primer Trump tako močno pritisnil na evropske voditelje, da bodo evropske države skupaj z evropskimi multinacionalkami na koncu privolile v večji uvoz ameriškega LNG, ki v tem trenutku paradoksalno pada na račun ruskega, bo cena začela naraščati, saj je ameriški LNG dražji od ruskega in mogoče tudi od plina iz katerega drugega vira. Predvsem pa je dražji od plina, ki v Evropo pride po plinovodih. Glede na to, kar Trump počne s carinami, to ni tako nemogoč scenarij.” Kot še pove, v tem trenutku ne veljajo nobene sankcije za uvoz ruskega utekočinjenega zemeljskega plina, ta v relativno velikih količinah še naprej prihaja v Evropo, čeprav je sicer EU uspelo v zadnjih treh letih v veliki meri zmanjšati odvisnost od ruskega zemeljskega plina.
Po Mancevičevem mnenju bo brez uvedbe prepovedi težko preprečiti nadaljnji uvoz ruskega LNG: “Tudi pri plinovodnem zemeljskem plinu je recimo avstrijski OMV vztrajal do konca, ker so imeli veljavno pogodbo in se jim je to izplačalo. S tem so se na nek način požvižgali na to, kar so si o tem mislili v Bruslju. Enako bo v primeru ruskega LNG, za uvozom katerega so prav tako neke pogodbe. Na trgu ga je pa toliko, ker je cenovno konkurenčen.”
Sharing is caring!