V luči podpisa pogodbe o izgradnje nove plinovodne povezave med Slovenijo in Madžarsko, ki je nedvomno zelo pomembna z vidika zagotavljanja energetske varnosti in preskrbe z zemeljskim plinom za obe državi, sem za Večer komentiral zadnjega dogajanje na plinskih trgih:
Polna skladišča še ne prinašajo nizkih cen
Medtem so skladišča zemeljskega plina v Evropski uniji že dosegla 90-odstotno zapolnjenost, s čimer je bil ta cilj dosežen precej hitreje od prvega novembra, kot je bilo načrtovano skladno s cilji EU. Kot so ob tem sporočili iz Evropske komisije, je skladiščenje plina ključno za varnost oskrbe v Evropi, saj omogoča pokritje ene tretjine potreb po zemeljskem plinu v EU pozimi. Poraba zemeljskega plina v EU se je med lanskim avgustom in letošnjim majem zmanjšala za 18 odstotkov, še poudarjajo pri Evropski komisiji, kar je tudi posledica lanskoletne zaveze po 15-odstotnem zmanjšanju porabe, ki je bila podaljšana še za eno leto. Slovenija si je pri tem izborila izjemo zaradi prehoda s premoga na plin pri daljinskem ogrevanju v Ljubljani. Struktura dobaviteljev zemeljskega plina v EU se je od začetka ruske invazije v Ukrajini do danes bistveno spremenila. Če je pred vojno ruski zemeljski plin, ki je bil v EU dobavljen po plinovodih, pokril 40 odstotkov potreb držav EU, ta danes predstavlja le še 8,4 odstotka dobav plina v EU, poroča Politico. Omenjeni izpad v EU nadomeščajo s plinom iz Norveške in utekočinjenim zemeljskim plinom iz različnih virov, največ iz ZDA, a ta poteza za EU prav tako ni brez tveganj.
Prispevek je v celoti dostopen tukaj: https://vecer.com/slovenija/robert-golob-in-viktor-orban-sta-se-drzala-dogovora-gradili-naj-bi-plinovod-med-drzavama-10339440
Sharing is caring!